środa, 18 marca 2020

Dzień Fibonacciego

Ciąg Fibonacciego jest nie tylko teoretycznym założeniem matematycznym – urzeczywistnia się również niezwykle często w przyrodzie.

Spiralny kształt, w którym każdy element jest sumą dwóch poprzednich identycznych elementów, zaobserwował i wyliczył w XII wieku włoski matematyk, od którego nazwiska bierze swoją nazwę ciąg Fibonacciego.



Z ciągiem Fibonacciego wiąże się również  niezwykła zależność: dzieląc dowolną liczbę ciągu przez liczbę ją poprzedzającą otrzymamy wynik oscylujący wokół 1,61804 – liczby zapisywanej w greckim alfabecie jako Φ – (fi). Platon uważał, że liczba ta może być kluczem do Wszechświata, a w starożytnych pismach często uważana jest ona nie tylko za Złotą lecz również Boską Liczbą, pozwalającą na uporządkowanie chaotycznego wszechświata.
Ta banalna z pozoru zależność w rzeczywistości opisuje cały szereg zjawisk występujących w przyrodzie, począwszy od roślin aż po kształt galaktyk.


W kształtach wielu roślin widać spiralne linie rozchodzące się od środka w niezwykle usystematyzowany sposób. Rośliny rozwijając się wypuszczają kolejne pędy z jednego centralnego punktu (np. łodygi) rozchodząc się pod kątem. Kąt ten to w przybliżeniu ok. 13,5 stopnia w stosunku do wcześniejszego zawiązka.

Jest to tak zwany Złoty Kąt, który wyznacza kierunek rozwoju roślin. Jak się okazuje on również zawiera w sobie ciąg Fibonacciego – jest to złota proporcja dla podziału okręgu.

Kiedy pojawiają się kolejne zawiązki, każdy następny utworzy z poprzednim właśnie “złoty kąt”. Dzięki temu nie będą one wyrastać z łodygi promieniście, lecz właśnie spiralne.






Złoty podział, nazywany również złotą proporcją, wyznacza odcinek, w którym większa część pozostaje w takiej samej relacji do mniejszej, jak całość do większej.




Matematyczne Dni Sofii Kowalewskiej

Sofja Kowalewska - jedna z najwybitniejszych matematyczek świata urodziła się 15 stycznia (3 stycznia) 1850 w Moskwie.

Jej ojciec Wasilij Wasiljewicz Krukowski był oficerem pochodzenia polskiego natomiast matka Jelizawieta Fiodorowna Schubert wywodziła się z rodziny niemieckich imigrantów. Jej starszą siostrą była Anna Jaclard (1843–1887) socjalistka i rewolucjonistka.

Na uwagę zasługuje fakt, że pradziadkiem przyszłej uczonej był astronom i geograf Theodor von Schubert, zaś dziadkiem generał i kartograf Friedrich von Schubert.

Sofja Kowalewska zmarła w kwiecie wieku, licząc zaledwie czterdzieści jeden lat, w Sztokholmie w lutym 1891 roku w wyniku powikłań po zapaleniu płuc.



Dzień pierwiastka kwadratowego

Dzień ten jest bardzo wyjątkowy, ponieważ wypada tylko 9 razy w ciągu stulecia.

Na pomysł świętowania dnia pierwiastka wpadł nauczyciel z Kalifornii - Ron Gordon.

Dni pierwiastka kwadratowego wypadły już w:
1.01.2001
2.02.2004
3.03.2009
4.04.2016

A przed nami jeszcze:
5.05.2025
6.06.2036
7.07.2049
8.08.2064
9.09.2081


https://www.tomaszgrebski.pl/viewpage.php?page_id=753

https://www.google.com/search?q=Dzie%C5%84+pierwiastka+kwadratowego&sxsrf=ALeKk01-gF2UtcOLm3no8hVoge8MkwaTqA:1584556998059&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwixm_vn1qToAhVQtIsKHa4hBCAQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1366&bih=620#imgrc=lUQKGBS94sZoJM


Dzień liczby Pi

Dzień Liczby Pi – święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie w Polsce).

Dzień liczby Pi - 14 marca 

Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

Ze względu na inny sposób zapisu daty w Europie, święto to nie jest zbytnio popularne na tym kontynencie.